CRTICE S OTOKA #4 ― Poziv na sudjelovanje u stvaranju novog broja DIY otočkih novina
Otvorene su prijave za sudjelovanje u novom, četvrtom broju otočkih DIY novina otoka Silbe - CRTICE S OTOKA # 4.

Prva dva broja 'Crtica s otoka', prvih DIY ('uradi-sam') novina otoka Silbe, nastala su u ljeto 2018. i proljeće 2019. godine, kao rezultat jednotjednih radionica u organizaciji umjetničke platforme Silba Environment Art. Povodom pripreme trećeg broja u proljeće 2020., u uvjetima karantene, no u skladu s željom da se ideja 'Crtica s otoka' nastavi širiti i drugim otocima, malim i velikim, otvoren je poziv primarno žiteljima svih jadranskih otoka (a zatim i ostalima koji na njima redovito ili povremeno borave, poznaju ih i vole), koji o svojim otocima imaju što za reći, napisati, nacrtati, fotkati, ukazati –mnoštvo kvalitetnog i zanimljivog sadržaja nalazi se u izdanju CRTICE S OTOKA #3, a ono što nije stalo u novine nalazi se na web stranici: https://www.silba-environment-art.hr/blog/.

Poziva se na slanje reportaža; fotografija i fotoreportaža; intervjua sa zanimljivim otočkim osobama; kratkih priča, anegdota i kronika; ilustracija i stripova; vijesti o važnim otočkim akcijama i događajima, potrebama i problemima, poezije i proze, i naravno crtica s otoka.

Prilozi te sva možebitna pitanja i sugestije zaprimaju se do 22. 4. 2021. u ponoć na mail adresu: info@silba-environment-art.hr.

-Prva tri broja mogu se preuzeti ovdje:

CRTICE S OTOKA #1 pdf

CRTICE S OTOKA #2 pdf

CRTICE S OTOKA #3 pdf

-Facebook event: CRTICE S OTOKA #4 - poziv na sudjelovanje | Facebook

-Web: Silba Environment Art - Crtice s otoka (silba-environment-art.hr)

-Više o 'Crticama s otoka'

Radionice izrade prva dva broja bile su namijenjene otočanima, posjetiteljima i zaljubljenicima u Silbu svih uzrasta, koji su željeli sudjelovati u izradi tiskanog medija zajednice, od ljudi Silbe jednih za druge. Uz vodstvo pokretačice projekta Natashe Kadin (SEA) te profesionalaca u polju medija i dizajna: Bojana Krištofića, Antonele Marušić, Svena Sorića i Hrvoja Spudića, sudionici su usvajali znanja i vještine iz pisanja i uređivanja redovitih formi novinskih tekstova i priloga, kao i koncipiranja novina u cjelini, te njihovog grafičkog oblikovanja i pripreme za tisak, koristeći digitalne i analogne alate i tehnike. Posebnost 'Crtica s otoka' je i to što su u potpunosti producirane na Silbi, od pisanja i uređivanja, do tiskanja i ručnog uvezivanja!

Uredništvo: Natasha Kadin (SEA), voditeljica projekta i svojedobno novinarka, danas kustosica, producentica u kulturi i pokretačica lijepih priča, entuzijastica floralnog horoskopa i „vještica iz šume“; Antonela Marušić (Nora Verde), književnica i novinarka, autorica pjesama i priča, brojnih tekstova i intervjua o glazbenim te društveno-kritičnim temama, prekaljena voditeljica radionica, ljubiteljica bezkofeinske kave i kuhanja pod vedrim nebom; Sven Sorić i Hrvoje Spudić (This Town Needs Posters), dizajneri, umjetnici i odbjegli arhitekti, entuzijasti analognog tiska, autori dizajna i prijeloma novina na liniji Zagreb―Silba; Ena Jurov bavi se vizualnom komunikacijom kroz ilustraciju, strip i grafički dizajn i ona je nova snaga našeg uredništva te je pristala na Silbu sa Molata da unese svježe vizualne kurente u naše novine.

'Crtice s otoka' izvorno su bile (i pored ovog projekta nastavljaju biti) jedna od rubrika web stranice umjetničke organizacije Silba Environment Art, posvećena kratkim zapisima o životu na otoku Silbi, iz nalivpera, olovaka, kistova, flomastera i tipkovnica ljudi koji ondje prebivaju ili ga (redovito) posjećuju, a sudjeluju i u programima SEA-e (http://www.silba-environment-art.hr/blog/). U suštini, tema je otočka svakodnevnica, sada i u obliku novina čiji su autori otočani i posjetitelji otoka, koji uz podršku renomiranih radnika u području medija i dizajna stvaraju suvremene novine, producirane u potpunosti prema 'uradi sam' principima.

Idejni začetnici i voditelji projekta su umjetnička organizacija SEA Silba Environment Art i udruga Mavena u sklopu programske platforme SOS Silba Off Season, a uz financijsku pomoć Ministarstva kulture i medija RH i Grada Zadra.