Nacrt Akcijskog plana energetske učinkovitosti Grada Zadra za razdoblje 2025. – 2027. godine
Nacrt Akcijskog plana energetske učinkovitosti Grada Zadra za razdoblje 2025. – 2027. godine

Temeljem članka 11. Zakona o energetskoj učinkovitosti („Narodne novine“, br. 127/14, 116/18, 25/20 i 41/21) Grad Zadar obvezan je donijeti Akcijski plan energetske učinkovitosti. Akcijski plan energetske učinkovitosti je planski dokument kojim se utvrđuje provedba politike za poboljšanje energetske učinkovitosti u jedinici područne (regionalne) samouprave, odnosno na području velikog grada, a koji se donosi za trogodišnje razdoblje. Akcijski plan energetske učinkovitosti sadrži prikaz planiranih mjera energetske učinkovitosti koje u trogodišnjem razdoblju planiraju provesti jedinice područne (regionalne) samouprave i veliki gradovi, a donosi ga predstavničko tijelo jedinice područne (regionalne) samouprave odnosno velikoga grada uz prethodnu suglasnost Nacionalnog koordinacijskog tijela (Ministarstvo gospodarstva).

Akcijski plan energetske učinkovitosti izrađuje se sukladno obrascu određenom u Prilogu V. Pravilnika o sustavu za praćenje, mjerenje i verifikaciju ušteda energije („Narodne novine“, br. 98/21, 30/22 i 96/23).

Akcijskim planom energetske učinkovitosti daju se strateški ciljevi za racionalizaciju potrošnje i troškova za energiju i emisiju u okoliš. Rezultat je jasan popis aktivnosti koje su korelirane sa smjernicama Zakona o energetskoj učinkovitosti i ostalim trenutno važećim zakonodavnim okvirom. Svaka aktivnost ima definiran potencijal uštede, dinamiku implementacije, odgovorne strukture za provedbu, financijski okvir i izvore (su)financiranja te ostale opisne kriterije.

Akcijski plan energetske učinkovitosti mora biti izrađen u skladu s Integriranim nacionalnim energetskim i klimatskim planom za Republiku Hrvatsku za razdoblje od 2021. do 2030. godine, Zakonom o energetskoj učinkovitosti, Pravilnikom o sustavu za praćenje, mjerenje i verifikaciju ušteda energije te ostalim zakonskim i podzakonskim propisima koji reguliraju predmetno područje.

 

Slijedom gore navedenog, Grad Zadar izradio je nacrt Akcijskog plana energetske učinkovitosti Grada Zadra za razdoblje 2025. – 2027. godine.

U dokumentu je analizirana potrošnja energije na administrativnom području Grada Zadra za sektore zgradarstva, prometa i javne rasvjete te su navedene mjere energetske učinkovitosti koje se planiraju provoditi u narednom trogodišnjem razdoblju.

 

U trogodišnjem planskom razdoblju Grad Zadar planira provesti 19 mjera za povećanje energetske učinkovitosti.

Ukupne godišnje uštede koje se očekuju provedbom svih mjera iznose 2.979,54 MWh, uz očekivano ukupno godišnje smanjenje emisija od 817,16 tCO2.

 

Ukupna vrijednost investicija za sve predložene mjere iznosi 100.128.614,20 eura, od čega Grad Zadar u provedbu mjera planira uložiti najmanje 2,9 milijuna eura.

 

Predložene mjere obuhvaćaju tri sektora:

  • sektor zgradarstva, koji uključuje sljedeće podsektore:
    • Kućanstva – višestambene zgrade i obiteljske kuće, te
    • Uslužni podsektor – uredske zgrade, zgrade za obrazovanje, bolnice, hoteli i restorani, sportske dvorane, zgrade trgovine te ostale nestambene zgrade koje se griju na temperaturu 18 °C ili više (npr. zgrade za promet i komunikacije, terminali, postaje, pošte, telekomunikacijske zgrade, zgrade za kulturno-umjetničku djelatnost i zabavu, muzeji, knjižnice i slično);
  • Sektor prometa;
  • Sektor javne rasvjete.

 

Uzimajući u obzir sektore, 10 mjera se planira provesti u sektoru zgradarstva, odnosno 7 mjera u uslužnom podsektoru te 3 mjere u podsektoru kućanstva, 5 mjera planira se u sektoru prometa te 1 mjera u sektoru javne rasvjete. Preostale 3 mjere koje se planiraju provesti su ostale mjere energetske učinkovitosti.

U uslužnom podsektoru planira se integralna obnova četiri osnovne škole, poboljšanje energetske učinkovitosti zgrade Gradske knjižnice Zadar ogranka Arbanasi, kao i projekti ugradnje fotonaponskih sustava na zgrade u nadležnosti Grada Zadra te sustavno upravljanje energijom prema međunarodnoj normi HRN EN ISO 50001:2018 u zgradama u nadležnosti Grada Zadra.

U podsektoru kućanstva poticat će se korištenje obnovljivih izvora energije u obiteljskim kućama (ugradnja fotonapona) kao i provedba integralne obnove obiteljskih kuća. Planira se i sufinanciranje energetskog certificiranja i izrade glavnog projekta energetske obnove za višestambene zgrade.

U sektoru javne rasvjete planira se zamjena postojećih rasvjetnih tijela s energetski učinkovitom LED rasvjetom.

U sektoru prometa predlaže se obnova voznog parka Grada Zadra zamjenom starih s novim električnim vozilima te nabavom novih električnih vozila, zatim uspostava infrastrukture za iznajmljivanje električnih bicikala, nabava plovila na vodik, izrada studije izvodljivosti za postavljanje punionice za vozila na vodik te postavljanje punionica elektromotornih vozila.

Ostale mjere energetske učinkovitosti koje se planiraju su provođenje edukativnih i informativnih kampanja, motivacijskih radionica i tečajeva te izgradnja fotonaponskih elektrana.

Promatrajući prema sektoru zgradarstva, u uslužnom podsektoru uštede će iznositi 2.134,11 MWh i 567,95 tCO2 uz ukupnu vrijednost investicija od 8.156.344,85 eura. U podsektoru kućanstva uštede će iznositi 476,40 MWh i 177,60 tCO2 uz ukupnu vrijednost investicija od 850.296,63 eura. Za sektor prometa očekuju se godišnje uštede od 56,89 MWh i 15,81 tCO2 uz očekivane investicije od 4.226.558,25 eura. U sektoru javne rasvjete očekuju se godišnje uštede od 262,08 MWh i 41,67 tCO2 uz očekivane investicije od 510.000,00 eura. Provedbom ostalih mjera energetske učinkovitosti očekuju se godišnje uštede od 50,06 MWh i 14,13 tCO2 uz očekivane investicije od 86.385.414,56 eura.

 S ciljem da se širi krug zainteresiranih osoba s područja Grada Zadra uključi u pripremu konačnog nacrta Akcijskog plana energetske učinkovitosti Grada Zadra za razdoblje 2025. – 2027. godine provest će se savjetovanje sa zainteresiranom javnošću. Na taj se način želi upoznati javnost s nacrtom Akcijskog plana energetske učinkovitosti Grada Zadra za razdoblje 2025. – 2027. godine, te pribaviti mišljenja, primjedbe i prijedloge zainteresirane javnosti, kako bi predloženo, ukoliko je zakonito i stručno utemeljeno, bilo prihvaćeno od strane donositelja Akcijskog plana i u konačnosti ugrađeno u odredbe Akcijskog plana energetske učinkovitosti Grada Zadra za razdoblje 2025. – 2027. godine.

 Rok za očitovanje zainteresirane javnosti je zaključno s danom 26. veljače 2025. godine

 Mišljenja, primjedbe, prijedlozi mogu se dostaviti putem Obrasca sudjelovanja javnosti ili direktno na adresu e-pošte: graditeljstvo@grad-zadar.hr