Obnovljena sfinga i stvoreni preduvjeti za daljnju obnovu i valorizaciju parka
30.06.2022. završena je implementacija projekta RECOLOR

Preko 1 000 posjetitelja javnog događanja „Sfinga, priroda & društvo“ koje se održalo u nedjelju, 12. lipnja u parku 'Sfinga' dokaz su kako ta povijesno važna lokacija na zadarskoj Brodarici zaslužuje daljnje sustavno promišljanje, obnovu i valorizaciju.

Promišljanje u sferama povlačenja europskih sredstva započela su još 2016. godine kada Grad Zadar zajedno s budućim partnerima prijavljuje projekt RECOLOR na natječaj programa Interreg Italy-Croatia 2014-2020 i definira svoju pilot lokaciju – kvart Brodaricu i zadarsku sfingu kao njezinu najzanimljiviju sastavnicu. Ne samo da je zadarska sfinga najegzotičnija pojava u Zadru, već je i najveća skulptura takve vrste u Europi, a odlukom o financiranju projekta RECOLOR iz 2018. godine, nakon temeljite evaluacije projektne prijave, simbolično je označeno 100 godina od njenog nastanka.

RECOLOR u brojkama

TRAJANJE

1.1.2019. – 30.6.2022. (42 mjeseca)

PRORAČUN PROJEKTA (SVI PARTNERI)

2.093.392,00 EUR (cca 15.700.000,00 HRK)

PRORAČUN GRADA ZADRA

258.950 EUR (cca 1.900.000,00 HRK)

UDIO EU (85%)

220.107,50 EUR (cca 1.600.000,00 HRK)

UDIO GRADA ZADRA (15%)

38.842,50 EUR (cca 300.000,00 HRK)

Rezultati projekta

U 3 godine provedbe projekta, čije se trajanje radi novonastale situacije povezane s pojavom virusa COVID-19 produljilo za ukupno 12 mjeseci, izvršene su brojne aktivnosti u nadležnosti Grada Zadra, a cjeloviti popis donosimo u nastavku:

• Arheološka istraživanja (rujan 2020.)
  • Izvješće o provedenim arheološkim radovima (rujan 2020.)
  • Istražni konzervatorski radovi (rujan 2020.)
  • Konzervatorsko restauratorski elaborat zatečenog stanja s prijedlogom zahvata na skulpturi sfinge i ostalim arhitektonskim elementima u parku (rujan 2020.)
  • Vizualni identitet zadarske sfinge (veljača 2021.)
  • Turistička ruta, tematska šetnja Brodom do Brodarice (travanj 2021.)
  • Brošura / džepna karta koja prikazuje tematsku šetnju (travanj 2021.)
  • Geodetski snimak parka (svibanj 2021.)
  • Seminar za turističke vodiče i priručnik (lipanj 2021.)
  • Dvojezična internetska stranica: eu (srpanj 2021.)
  • Izložba fotografija Aleksandra Bonačića 'Sfingina sjećanja' u crkvi sv. Donata (studeni 2021.)
  • Glavni projekt odvodnje stajaće vode školjke skulpture sfinge (prosinac 2021.)
  • Projektno-tehnička dokumentacija za uređenje cjelokupnog parka (prosinac 2021. – svibanj 2022.)
  • Promotivno-edukativni video (siječanj 2022.)
  • Konzervatorsko restauratorske usluge na očuvanju skulpture sfinge (travanj 2022.)
  • Osmišljen autohtoni turistički proizvod – koktel 'Sfinga (svibanj 2022.)
  • Dizajn i nabava informativne ploče u parku i totema na predjelu poluotoka gdje staje barkajol (lipanj 2022.)
  • Okrugli stol „Perivoj Giovannija Smiricha – jučer, danas, sutra“ (lipanj 2022.)
  • Javno događanje „Sfinga, priroda & društvo“ (lipanj 2022.)

Neovisno o projektu RECOLOR, Grad Zadar prijavio je i preostale arhitektonske elemente u parku na poziv Ministarstva kulture i medija RH čiji se rezultati očekuju nakon ljeta. Osim toga, ugovoreni su radovi na sanaciji ogradnog zida s metalnom ogradom čiji dovršetak je planiran za kraj rujna ove godine.

Izvrsna suradnja ostvarena je i s Konzervatorskim odjelom u Zadru kroz izdavanje posebnih uvjeta, savjetodavnu pomoć kod istraživanja na terenu, arheoloških iskapanja, konzervatorskih usluga na očuvanju skulpture pa sve do planiranja budućih intervencija na lokaciji.

Kroz provedbu spomenutog projekta stvorili su se stoga čvrsti temelji za daljnju valorizaciju ovog lokaliteta. Grad Zadar nastojat će u sljedećim godinama vlastitim sredstvima urediti park, po fazama, a otvorena je i mogućnost prijave predmetne tematike na nove natječaje, ako bude primjenjivo i prihvatljivo u okviru raspoloživih sredstava.

Ovim putem još jednom zahvaljujemo svim suradnicima na uspješnoj suradnji u provedbi projekta RECOLOR i veselimo se svim budućim na promociji ovog, svima dragog, zadarskog parka!

Fotografije i video s održanog javnog događanja "Sfinga, priroda & društvo" kao i novo postavljene signalizacije donosimo u nastavku.