Izložba japanske keramike „Yakishime - metamorfoza zemlje“
Izložba u suradnji Arheološkog muzeja Zadar, Grada Zadra, Veleposlanstva Japana i Japanske fondacije

Od 18. kolovoza do 17. rujna 2021. u Arheološkom muzeju Zadar moći će se razgledati izložba japanske keramike „Yakishime - metamorfoza zemlje“.

Izložba je realizirana u suradnji Arheološkog muzeja Zadar, Grada Zadra, Veleposlanstva Japana i Japanske fondacije. Izložba YAKISHIME--Earth Metamorphosis (Yakishime - metamorfoza zemlje) predstavlja yakishime tehniku izrade keramike u kojoj se neglazirani glineni predmeti pale na vrlo visokim temperaturama od 1200-1300°C. Postupak paljenja pod visokim temperaturama rezultira vitrifikacijom, tj. staklastom površinom, i hrapavošću predmeta s naglašenim uzorcima zemljanih tonova. Konačni rezultati paljenja u pravilu su nepredvidivi, pa se keramičari uvijek iznova susreću s izazovima delikatne transformacije gline. Iako je ovo jedan od najosnovnijih i primitivnih načina izrade keramike, u Japanu se razvio u nekoliko smjerova i koristi se neprekidno od srednjeg vijeka do danas. U Japanu je ovaj tip keramike postao primarni u 17. stoljeću, a dan danas se zadržao kao glavni oblik proizvodnje u poznatim središtima japanske keramike poput Bizena i Shigarakija. Ova izložba propitkuje yakishime kao element tradicionalne japanske kulture od njegovih najranijih početaka do današnjih dana. Između ostalog, izložba uključuje i predmete za ceremoniju čaja demonstrirajući kako je ovaj oblik keramike u razdoblju Muromachi (1338. - 1573.) izborio svoj status kroz "wabi-sabi" - specifičan duh japanske estetike koji pronalazi ljepotu u nesavršenom i u izvornoj prirodnosti. Izložba predstavlja i primjere yakishime posuđa dajući uvid u unikatan japanski senzibilite, a zastupljen je i širok spektar dekorativnih predmeta koje su stvorili suvremeni japanski umjetnici ukazujući na vrijednost ove tehnike u kreiranju novih umjetničkih predmeta. Cilj ove izložbe je probuditi svijest o dubini i raznolikosti japanske kulture i njene kreativnosti.

Izložba japanske keramike „Yakishime - metamorfoza zemlje“