OBLJETNICA OPERACIJE GUSAR

22. siječnja 1993. godine počela je oslobodilačka operacija kodnog imena "Gusar" (popularno "Maslenica") koja je za cilj imala osloboditi zadarsko zaleđe, kojeg su držale vojne snage tzv. "Republike Srpske Krajine", i omogućiti kopnenu komunikaciju Dalmacije s ostatkom zemlje. Oslobođen je cijeli prostor na potezu Maslenica - Zadar, od Rovanjske, Maslenice, Posedarja, Novigrada, Pridrage, Škabrnje, Islama Latinskog, Kašića pa do Zemunika i zrakoplovne luke.

Da se ne zaboravi ta važna operacija, izdvojena je građa Gradske knjižnice Zadar, iz zbirke o Domovinskom ratu, o toj i o drugim važnim operacijama i događajima. Zbirka o Domovinskom ratu posebno je izdvojena cjelina koja se nalazi na ulaznom dijelu Središnje knjižnice, a sadrži kompletnu građu (tiskanu i elektroničku) koju Gradska knjižnica Zadar posjeduje o toj temi: svjedočanstva, romane, poeziju, publicistiku, i drugo.

OBLJETNICA OPERACIJE GUSAR