Južnočeški simfonijski orkestar I KUZD

Koncertom Južnočeške filharmonije u nedjelju, 5. rujna, Koncertni ured Zadar najavljuje novu koncertnu sezonu i obilježava stotu godišnjicu rođenja Astora Piazzolle, argentinskog velikana novog tanga. Uz Piazzollinu skladbu Adiós Nonino posvećenu skladateljevu ocu, čut ćemo i Češku suitu, jedno od najprepoznatljivijih djela Antonína Dvořáka, te Le bœuf sur le toit (Vol na krovu) Dariusa Milhauda, glazbu za nadrealistički balet Jeana Cocteaua, nastalu pod utjecajem brazilske karnevalske glazbe ranog 20. stoljeća.

Koncert se održava u crkvi sv. Krševana s početkom u 20 sati, a ulaznice su dostupne na adresi https://kuzd.mojekarte.hr

Južnočeška filharmonija osnovana je 1981. u gradu České Budějovice. Prvi šef dirigent bio je Jaroslav Vodnansky. Nakon njega se na toj poziciji izmijenilo nekoliko uglednih čeških dirigenata, da bi odnedavno tu ulogu preuzeo hrvatski dirigent Miran Vaupotić. Dirigirao je uglednim orkestrima u SAD-u, Latinskoj Americi i Aziji, na Bliskom Istoku, te u Europi, poput Londonskog simfonijskog orkestra, Ruskog nacionalnog orkestra, Nacionalnog orkestra Argentine, Budimpeštanskog simfonijskog orkestra, Malteške filharmonije, Bjeloruske filharmonije, Simfonijskog orkestra Slovačkog radija, Simfonijskog orkestra Sanrema, Praške filharmonije, Državnog orkestra Sankt Peterburga, Simfonijskog orkestra Kaira, Panonske filharmonije, Zagrebačke filharmonije, nastupajući u eminentnim dvoranama kao što su njujorkški Carnegie Hall (Stern Auditorium/Perelman Stage), bečki Musikverein, praške dvorane Rudolfinum i Smetana, pekinška koncertna dvorana Zabranjenog Grada, šangajski Oriental Art Center, moskovske dvorane Čajkovski i Međunarodni dom muzike, Opera u Kairu, Victoria Hall u Ženevi, te CBC Glenn Gould Studio u Torontu.

Snažni zagovornik nove glazbe, premijerno je izveo mnoge skladbe, među kojima su Simfonija br. 2 Primous Fountaina koju je naručio slavni američki producent Quincy Jones, a nedavno i The Wild Symphony autora bestselera i skladatelja Dana Browna (Da Vincijev kod).

Vaupotić je objavio albume za Naxos, Classic Concert Records i Navona Records. Osvojio je zlatnu medalju na Global Music Awards u Kaliforniji (SAD) i prvu nagradu na 12. međunarodnom dirigentskom natjecanju Aram Hačaturjan u Jerevanu u Armeniji. Danas je šef dirigent Hrvatskog komornog orkestra, umjetnički ravnatelj Piazzolla Music Award, projektni direktor američke diskografske kuće PARMA Recordings, te je novoimenovani šef dirigent Južnočeške filharmonije.

Kao solist na bandoneonu nastupit će Franko Božac, izvanredni profesor na Muzičkoj akademiji u Puli gdje je i diplomirao klasičnu harmoniku. Magistrirao je na Visokoj školi za glazbenu umjetnost "Ino Mirković" u Lovranu dok je u Londonu na Royal Academy of Music okončao poslijediplomski studij. Jedan je od međunarodnih umjetnika ambasadora neprofitne globalne krovne organizacije za glazbenu kulturu i kulturnu diplomaciju Euro Mediterranean Music Academy (EMMA for Peace) pod patronatom UNESCO-a i pokroviteljstvom glavnog tajnika Vijeća Europe, te počasnim predsjedanjem proslavljenog talijanskog dirigenta Riccarda Mutija. Pridruženi je član Londonske Kraljevske akademije (ARAM).

Solistički je nastupio sa Londonskim akademskim kraljevskim orkestrom, Malteškom filharmonijom, Kalinjingradskom filharmonijom, Luganskom filharmonijom, Österreichische Symphonikerom, Simfonijskim orkestrom Karlovy Vary, Aradskom državnom filharmonijom, Uljanovskim državnim simfonijskim orkestrom, Cameratom Austriacom, Zagreb Festival Orchestra, gudačkim orkestrom Moskovske državne akademije Gnjesin, Varaždinskim komornim orkestrom, Hrvatskom komornom filharmonijom, Simfonijskim orkestrom Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, orkestrima Oregon Music Festival, Portland Civic i dr.

Južnočeški simfonijski orkestar / South Czech Philharmonic Orchestra
Franko Božac, bandoneon
Miran Vaupotić, dirigent / conductor

Antonín Dvořák: Češka suita op. 39 (B. 93)