Učenici oživjeli tradiciju
Program prisjećanja na 12. 9. 1752. g. – zaboravljen događaj drevnog grada Zadra

Učenici OŠ Zadarski otoci  zajedno sa svojim učiteljicama i  ravnateljem  te izviđačima Udruge Damira Tomljanovića Gavrana, kao mali čuvari zadarske baštine  prisjetili su se ovog događaja iz zadarske prošlosti. Organizatori događanja su  Zadarska nadbiskupija, Turistička zajednica grada Zadra, OŠ Zadarski otoci i Udruga glagoljaša Zadar, a cilj je podsjetiti na zaboravljen događaj koji se zbio  prije 263 godine, 12. rujna 1752. g kada je udario grom u zgradu Arsenala u kojem se čuvao barut za mletačke brodove.  Poluotok je bio u opasnosti od eksplozije, no nije se dogodila  nesreća. Zadarski puk je vjerovao da se taj čudesni događaj zbio na zagovor Gospe od Kaštela, danas  Gospa od Zdravlja.  Zahvalni stanovnici  od tada su održavali procesiju  u slavu i čast Gospi od Zdravlja, prodavajući i  dijeleći fritule po gradu. Taj dan bio je velik i važan za zadarski puk, posebno otočane. Svetkovine Sv. Šime i Gospe od Zdravlja bile su slične, poput fešte, pučkog slavlja.  Tijekom 2. svjetskog rata crkva Gospe od Zdravlja je pogođena i srušena pa je ovaj događaj polako pao u zaborav.  Već treću godinu zaredom se obnavlja ta zaboravljena zadarska tradicija prigodnim programom ispred crkve Gospe od Zdravlja  i na Narodnom trgu  te dječjom procesijom uz pjevanje marijanskih pjesama od Trga do crkve. Učenici i izviđači dijelili su  fritule i prigodne materijale o ovom  događaju i plesali   narodne plesove uz glazbenu pratnju.