Sjednicom sjećanja, Gradsko vijeće Grada Zadra danas je obilježilo Dan obrane Zadra, Dan neovisnosti Republike Hrvatske te 60. obljetnicu sjedinjenja Zadra s Maticom Hrvatskom.

Nazočnim predstavnicima Nadbiskupije Zadarske, Zadarske županije, Sveučilišta, policije, vojske, ustanova u kulturi, Državne uprave te gradskim vijećnicima i direktorima gradskih poduzeća na svečanoj se sjednici obratio predsjednik Gradskog vijeća Davor Aras.

Podsjetivši na teške dane stvaranja hrvatske države, stoljetne muke i stalna nastojanja Hrvata da se do slobode dođe, predsjednik Vijeća istaknuo je i prve hrvatske žrtve u Domovinskom ratu te herojsku obranu Zadra.

Sedam veličanstvenih dana, prvih sedam dana mjeseca listopada 1991. godine, tjedan je slavne obrane Krševanovog grada. Bijahu to pravi počeci jednog krvavog, surovog rata, a našem Zadru 42 hrvatska i zadarska života ugradiše se u vječnost.
Uz 19 članova Zbora narodne garde koji su svoje živote položili za hrvatsku slobodu, istog su tog tjedna grad branili i svojim životima obranili 23 građana Zadra na civilnoj bojišnici u samom gradu,
kazao je Davor Aras, izrazivši im vječnu zahvalnost i poštovanje.

Na kraju sjednice, predsjednik Vijeća prisjetio se i odluke ZAVNOH-a iz 1943. godine o pripojenju dijelova Hrvatske koji su bili pod Italijom, pa tako i pripojenju Zadra Matici Hrvatskoj.