Predstavljena knjiga ˝Ljudska prava i obrazovanje˝

U Hrvatskom narodnom kazalištu danas je predstavljena knjiga ˝Ljudska prava i obrazovanje˝. Svečanost predstavljanja održana je u povodu proslave Dana Grada Zadra, a o samom nastanku i cilju objave ove knjige govorili su njezini autori: prof. dr. Erma Ivoš Nikšić i prof. dr. Igor Radeka, koji su se prisjetili i autorice prof. Mirsije Tokić, koja nažalost nije više među nama. Svečanosti je nazočio i vijećnik Gradskog vijeća Grada Zadra te ravnatelj Gimnazije Vladimir Nazor, prof. Rade Šimičević.

Najvažnije ulaganje svakako je ulaganje u obrazovanost ljudi, što predstavlja područje na kojem ne smije biti gubitaka. Stoga i nije postojao bolji način da se započne s predstavljanjem ove knjige, nego riječima učenika i njihovim dojmovima o građanskom odgoju. Naime, u svakom razdoblju svojeg obrazovanja, oni stvaraju, nadograđuju i usavršavaju svoja kritička mišljenja prema svijetu koji ih okružuje. Stoga će ˝Ljudska prava i obrazovanje˝ poslužiti mnogima od njih, ali i ostatku zajednice u prepoznavanju odrednica slobodne ličnosti.

˝Iskustvo je pokazalo da ljudi i ne znaju svoja ljudska prava. Nivo takvih saznanja je daleko ispod očekivanog.˝ - kazala je prof. dr. Ivoš Nikšić. Naglasila je i kako se naša sredina doživljava kao konzervativna, međutim ovdje djeluje kritička masa ljudi koji vole raditi, a nisu previše medijski eksponirani. ˝Čast, dostojanstvo, moralnost, osobine su bez kojih nema poštenog vođenja zajednice.˝ - zaljučila je.

˝Danas živimo u vremenu četvrte generacije ljudskih prava, u vremenu kada je ljudska zajednica prepoznala nejednakosti.˝ - rekao je prof. Radeka. Stoga su u prvom dijelu knjige razrađene teorijske rasprave stručnjaka na područjima politologije i sociologije. U drugom dijelu knjiga govori o obrazovanju i ljudskim pravima, a u trećem dijelu pristupi se povezuju s praktičnim radom. Osim toga, knjiga sadrži sve najvažnije dokumente o ljudskim pravima.

Predsjednica Zajednice Talijana Zadar Rina Villani, također je pozdravila prisutne, budući da je navedena zajednica jedan od sponzora izdavanja knjige. Na njezinom putu prema policama sudjelovali su i Grad Zadar, Srednja škola Obrovac te mnogi anonimni donatori.

˝Poznavajući rad i materijal, došao sam do zaključka da je knjiga vrlo vrijedna i da će mnogima poslužiti i kao priručnik.˝ - prigodno je naglasio prof. Davor Tokić, suprug pokojne prof. Mirsije Tokić.

Predstavljena knjiga ˝Ljudska prava i obrazovanje˝ Predstavljena knjiga ˝Ljudska prava i obrazovanje˝ Predstavljena knjiga ˝Ljudska prava i obrazovanje˝