Svečanost potpisivanja ugovora o jamstvu i financiranju izgradnje nove državne luke Zadar-Gaženica održana je danas u Zadru u nazočnosti visokih uzvanika.

Ugovor o jamstvu između Republike Hrvatske, Europske investicijske banke (EIB-a) i Njemačke razvojne banke (KfW), u ime Republike Hrvatske potpisao je ministar financija Ivan Šuker, dok je Ugovor o financiranju između Lučke uprave te EIB-a i KfW-a potpisao ravnatelj Lučke uprave Zadar Ivica Burić. U ime Europske investicijske banke navedene ugovore potpisao je potpredsjednik banke Matthias Kollatz Ahnen, a ispred Njemačke razvojne Banke potpredsjendica banke za područje Europe dr. Claudia Loy i glavni projektni voditelj za područje Europe Peter Brinkmann.
.
Ukupna vrijednost projekta izgradnje nove luke Zadar u Gaženici iznosi 220 milijuna eura, od čega je zajam KfW-a 120, a EIB-a 100 milijuna eura. Tim će se sredstvima financirati projekt izmještanja trajektnog terminala smještenog u središte stare gradske jezgre i izgradnja nove trajektne luke u Gaženici.

.

Kako je na današnjoj svečanosti održanoj u multimedijalno-kulturnom centru Arsenal kazao zadarski gradonačelnik Živko Kolega, Zadar je grad velikih projekata, ali zasigurno je malo projekata koji su dugoročno ovako velikog značaja, stoga je ovo za Zadar dan kada pišemo važnu stranicu naše povijesti.

Niz velikih i strateški važnih projekata za koje su se Zadrani borili, poput proboja tunela kroz Velebit, trase autoceste kao najbliže spojnice Srednje Europe preko Zadra s Istokom Mediterana, ova je politička generacija, odnosno politička garnitura, u konačnici i izborila.
Uz tu najbližu spojnicu, nova luka od državnog značaja ponovno će, zajedno s autocestom, valorizirati naš položaj i postaviti Zadar na mjesto jakog gospodarskog grada.

Osim gospodarskog značaja gradnje luke Gaženica, ovim se projektom postiže i izmještanje trajekata sa zadarskog Poluotoka, čime ćemo pomoći još većem vrednovanju kulturno-povijesne baštine stare gradske jezgre i polagano je pretvarati u pješaču oazu.
Izgradnjom luke sa svim internim prometnicama, terminalskim zgradama i čekalištima za automobile, steći će se uvjeti za istovremeni ukrcaj i iskrcaj putnika i automobila i to:
- 6 trajekata na lokalnim linijama dužine 50-150 metara
- 3 broda u međunarodnoj plovidbi dužine 150-200 metara
- 3 broda na kružnim putovanjima dužine 250-350 metara, kao i mogućnost prihvata RO-RO brodova na istim gatovima

Izgradnja će se odvijati kroz tri faze; prva početkom 2008. godine – nasipavanje i izrada sekundarnog lukobrana, druga – izrada obala te treća – cestu Gažanice – Biogradska i ostalu cestovnu infrastrukturu sa terminalskim zgradama.
Obale otočkog i međunarodnog terminala bit će dovršene krajem 2010. godine, dok se završetak izgradnje kompletne luke očekuje krajem trećeg kvartala 2012.

Gradonačelnik Kolega zaključio je kako danas pišemo povijest za koji su zaslužni svi građani ovog grada zato jer vole svoj Zadar, ali su zaslužni i pojedinci koji su se u datom trenutku, zaslugom građana Zadra, našli na pozicijama da su u mogućnosti ostvariti njihov i svoj san. Izražavajući uvjerenje kako im Zadar i Zadrani nikad neće zaboraviti sve što su na ovome projektu učinili, Kolega se zahvalio Hrvatskoj Vladi, posebice premijeru Sanaderu na svoj pomoći i političkoj volji, te zaslužnim ministrima i državnim tajnicima.

Projekt nove luke Gaženica prezentirao je zaslužni resorni ministar mora, turizma, prometa i razvitka Božidar Kalmeta, istaknuvši kako će značaj i gospodarske efekte izgradnje luke čiji je očekivani godišnji prihod već 2012. godine 10 milijuna eura, s godišnjim kapacitetom od 7 milijuna putnika. Izgradnjom luke Gaženica otvorit će se 1000 novih radnih mjesta, dok će multiplikativni i financijski efekt na gospodarstvo biti u omjeru 1:5. Ministar Kalmeta prezentaciju ovog velikog projekta zaključio je je konsatacijom da njegovim realizacijom Zadar prestaje biti grad i doista postaje metropola.

Visokim uzvanicima na današnjoj su se svečanosti obratili i ministar financija Ivan Šuker, predstavnica Njemačke razvojne banke, predstavnik Europske investicijske banke, župan Ivo Grbić, njemački veleposlanik u RH te predsjednik Županijske gospodarske komore Dario Jurin.