S obzirom da je Grad Zadar, kao investitor, ishodio sve potrebne dozvole i suglasnosti za gradnju Centra za odgoj, obrazovanje, rehabilitaciju i smještaj osoba s posebnim potrebama „Mocire“, gradonačelnik Živko Kolega i izaslanica Vlade Republike Hrvatske ministrica Ana Lovrin danas su svečanim polaganjem kamena temeljca označili početak radova na izgradnji zgrade budućeg Centra.
Gradnju Centra, investiciju vrijednu 45.005,724,46 kuna, financirat će zajedničkim sredstvima Grad Zadar, Ministarstvo znanosti obrazovanja i športa te Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi.
Centar će se graditi po projektu „Prograding“ d.o.o. Split, radove će izvoditi tvrtka „Alkom“ d.o.o. Split, dok će stručni nadzor vršiti „Rijekaprojekt inženjering“ d.o.o. Kastav.

Analizirajući broj obuhvaćene djece s postojećim posebnim potrebama nametnula se potreba širenja sadržaja za obuhvaćene osobe, ali i obuhvata za one koji nisu obuhvaćeni.
Gradnjom ovog Centra prvi put će se kvalitetno i dugoročno riješiti prostor sa svim sadržajima potrebnim osobama s posebnim potrebama i to od njihovog najranijeg doba.

Kroz sadržaje koji bi zadovoljili programsku koncepciju osoba s posebnim potrebama u najširem smislu, poseban naglasak u konceptu ovog Centra stavljen je na rehabilitacijske programe tijekom svakodnevnih aktivnosti za djecu od 6 mjeseci do 7 godine u predškolskom programu, do 21 godine u osnovnoškolskom programu i nakon toga zaštitne radionice, kao što je i istaknuta potreba stacionara koji bi koristile osobe s težom mentalnom retardacijom.

Zadarski otoci kao i zaleđe Zadra s područja Županije do sada nisu imali mogućnost djecu i odrasle osobe s toga područja uključiti u adekvatne rehabilitacijske programe, a dio njih odlazio je u veće centre (Zagreb, Rijeka, Split) te su na taj način bivali posve odvojeni od svoje domicilne sredine i svojih obitelji.

Za djecu s višestrukim teškoćama (teža i teška mentalna retardacija uz dodatne teškoće – tjelesna invalidnost, oštećenja vida, sluha, poremećaja osobnosti, autizam i druga) nakon 7. godine u Zadarskoj županiji ne postoje programi koji bi ponudili adekvatne sadržaje ovim osobama koje nisu obuhvaćene i ne mogu pratiti prilagođeni školski program.

Mogućnost dijagnostike, odnosno boravak djeteta u najranijoj dobi zajedno s roditeljima omogućit će pravovremeno planiranje adekvatnih programskih sadržaja za djecu s različitim teškoćama i potrebama, dok će zaštitne radionice i ostali sadržaji za djecu poslije 21 godine uvelike će doprinijeti boljoj kvaliteti življenja i u starijoj dobi kao prirodni slijed programa nakon 21 godine života.
Kao što je poznato, vrtić Latica i osnovna škola Voštarnica već godinama djeluju u neuvjetnim prostorima, unatoč svih ulaganja i opremanja, no sada je jasno kako će to uskoro postati stvar prošlosti.

Zbog svega što će novi Centar pružiti ovoj populaciji naših sugrađana, gradonačelnik Kolega izrazio je posebno zadovoljstvo zbog početka radova na jednom ovako značajnom projektu, projektu kojim kao društvo pokazujemo senzibilitet šire zajednice spram najpotrebitijih i uvažavamo njihove životne potrebe i pravo na jednake uvjete života.
Zahvalivši se predstavnicima Ministarstva znanosti obrazovanja i športa, kao i Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi koji su prepoznali značaj i potrebu izgradnje ovog objekta, Živko Kolega se ovom prilikom posebice zahvalio ministrici Ani Lovrin, koja je kao gradonačelnica Zadra iznimne napore uložila u realizaciju ovog projekta, a nastavila je to, jednakom srčanošću, činiti i kao ministrica.