Plaža Jadran ostaje javna i besplatna za građane, kao i Trpimirova i Maraska park, useljenje u socijalne stanove početkom rujna
Kolegij gradonačelnik Grada Zadra, Božidara Kalmete.

Ukidanje Elektre Zadar nastavak je sustavne i planirane politike bivše Vlade na štetu razvoja i napretka Zadra

Na početku današnjeg kolegija, gradonačelnik Grada Zadra, Božidar Kalmeta osvrnuo se na tzv. projekt Tesla, odnosno proces restrukturiranja Hrvatske elektroprivrede. Podsjetio je da je projekt pokrenula bivša Vlada, a podrazumijeva smanjenje broja HEP-ovih regionalnih centara sa sadašnjih 21 na samo 4. – Odnosno, HEP-ovi centri ostat će samo u gradovima Zagrebu, Rijeci, Osijeku i Splitu dok će se u Zadru, kao i u mnogim hrvatskim gradovima, ukinuti tj. svesti na ispostavu.

-Svođenjem zadarske Elektre na ispostavu ponavlja se stara priča, odnosno sustavna i planirana politika biše Vlade koja ide na štetu razvoja i napretka Zadra i ostalih manjih hrvatskih gradova, a to je koncentracija državnih institucija u četiri velika regionalna centra, dok bi svi ostali gradovi, u tom smislu, postali provincije. Napominjem, da za to nema nikakvog razloga budući da je distribucijsko područje Elektre Zadar drugo po veličini u Hrvatskoj dok je prema broju potrošača električne energije također u samom hrvatskom vrhu. Ponovit ću i ovaj put da centar znači zapošljavanje, a ispostava otpuštanje radnika, naglasio je gradonačelnik Kalmeta.

DPU Maraska: Obala kneza Trpimira ostat će javna prometnica, Maraska park ostat će javni park, a plaža Jadran ostat će javna i besplatna plaža za sve

-Također, želim naglasiti kada su u pitanju izmjene i dopune DPU Maraska parka, Obala kneza Trpimira ostat će javna prometnica, Maraska park ostat će javni park, a plaža Jadran ostat će javna i besplatna plaža za sve građane grada Zadra. Pored toga, izgradit će se i nova također, javna prometnica koja će spajati Trpimirovu i Ulicu Miroslava Krleže, rekao je gradonačelnik istaknuvši da se u javnost plasiraju brojne neistinite i neutemeljene informacije o tzv. uzurpaciji javnog prostora u korist investitora Dogus grupe, koji će na području bivše tvornice Maraska graditi hotelski kompleks Hayat i stambenu zgradu. S tim u svezi posebno je podvukao da se izmjene odnose samo na građevinsko zemljište i povećanje hotelskih kapaciteta sa sadašnjih 90 na 120 soba.  – Kao gradonačelnik i građanin ovoga grada dobro se sjećam da je primjerice na Punti Bajlo nekada bio autokamp, da je plaža Kolovare bila ograđena i da se ulaz na plažu naplaćivao kao i ulaz na bazen na Kolovarima, a bila je ograđena i plaža Jadran, nastavio je gradonačelnik podsjetivši da je takvih primjera bilo još te da je gradska uprava uredila te plaže i učinila ih dostupnim svima.

Rekonstrukcija Ulica Franje Tuđmana, spajanje Ulica Benka Benkovića i Put Nina, useljenje u socijalne stanove početkom rujna

Gradonačelnik je ovom prigodom najavio daljnju rekonstrukciju važnih gradskih prometnica. Nakon Ćustićeve, Splitske i uskoro Bihaćke, Grad Zadar kreće u rekonstrukciju Tuđmanove ulice od crkve sv. Ivana do križanja s Jelačićevom. - Svi znamo da na toj prometnici postoje uska grla koja izazivaju prometne zastoje međutim, obnovom ćemo dobiti novu četverotračnu prometnicu u punom profilu čime ćemo povećati protočnost vozila i ukupnu sigurnost prometovanja, a olakotna okolnost je ta što je na njoj već izgrađena popratna infrastruktura, kazao je. Također, do kraja ove godine započet će izgradnja prometnice koja će povezivati Put Bokanjca i Put Nina. U tijeku je postupak otkupa zemljišta, a najesen slijedi raspisivanje natječaja za izvođača radova. - Što se tiče useljenja u socijalne stanove na Crvenim kućama, 26. srpnja izdana je uporabna dozvola koja 14. kolovoza postaje pravomoćna. Nakon toga Grad Zadar potpisat će ugovor s APN-om, a uručenje ključeva korisnicima koji su ostvarili pravo na socijalne stanove očekuje se početkom rujna, najavio je gradonačelnik.