Druga obljetnica uvrštenja zadarskog fortifikacijskog sustava na UNESCO-ov Popis svjetske baštine
Program obilježavanja.

Povodom obilježavanja druge obljetnice uvrštenja zadarskog fortifikacijskog sustava na UNESCO-ov Popis svjetske baštine, Grad Zadar i Turistička zajednica grada Zadra za sve građane i goste Zadra organiziraju besplatno razgledavanje navedenog kulturnog dobra. Uz stručnu pratnju članova Udruge turističkih vodiča  Donat razgledavanje će se održati  5., 6., 7. i 8. srpnja, u 9 i 20 sati, na hrvatskom, engleskom i njemačkom jeziku. Okupljanje i početak razgledavanja počinje u Perivoju slavnih (pokraj crkve Gospe od zdravlja).

Također, istim povodom Grad Zadar i Koncertni ured Zadar organiziraju koncert ansambla za renesansnu glazbu PHILOMUSICI (Njemačka) u dvorištu Muzeja antičkog stakla, u srijedu, 10. srpnja, s početkom u 21.30 sati. Program: Suonar Cantando - J. Desprez, O. di Lasso, M. Werrecore, G. Gabrieli, G. Mainerio, C. Monteverdi, S. Scheidt, M. Praetorius, H. Schütz, S. Aguillera de Heredia, F. Guerrero, A. de Cabezon, J. Skjavetić, Zadarski Sanctus.

Ulaz je slobodan.

UNESCO-ov Odbor za svjetsku baštinu na zasjedanju u Krakovu, 9. srpnja 2017. godine, donio je odluku o upisu  Obrambenih sustava Republike Venecije u razdoblju od 15. do 17. stoljeća: Stato da terra – zapadni Stato da Mar na Popis svjetske baštine, a koji obuhvaća utvrđeni grad Bergamo, utvrđeni grad Peschiera del Garda i grad-tvrđavu Palmanova u Italiji, obrambeni sustav grada Zadra i tvrđavu sv. Nikole u Šibensko-kninskoj županiji, te grad Kotor u Crnoj Gori.

Upisano dobro  predstavlja organizaciju, oblikovanje, adaptaciju i provedbu inovativnog alla moderna modela vojne arhitekture čija je svrha bila obrana trgovačkih putova i luka na Jadranu i na istočnom Mediteranu. Nakon promjena uvjetovanih uvođenjem upotrebe vatrenog oružja, elementi alla moderna sustava na izniman način pokazuju njegove tehničke i logističke mogućnosti, moderne borbene strategije i nove arhitektonske zahtjeve.

Navedenih šest komponenata predloženog transnacionalnog serijskog kulturnog dobra venecijanskog sustava obrane sadrže atribute izvanredne univerzalne vrijednosti, uključujući njihovu tipološku raznolikost, vizualni integritet i stanje očuvanosti, čime su ispunjeni kriteriji III i IV za upis na Popis svjetske baštine.