KvART '19. nadmašio sva očekivanja
Devet dana i preko 80 događanja – u svakom trenutku nešto se radilo, pokretačka snaga pojedinaca i skupina bila je „zarazna“ za sve!

Nastupom riječkog rock benda Jonathan, u subotu, 22. lipnja, završio je festival KvART '19. Ove godine  održan je pod sloganom „Stvarajmo zajedno!“

Stvaralo se od 14. do 22. lipnja, ne samo na Voštarnici, u sklopu stare vojarne, koja će uskoro postati Centar za mlade, već i na Bilom Brigu. Tako se, po prvi put, ovaj sada već tradicionalni predsezonski događaj, proširio i na druge kvartove.

Stara i nova „lica“ na KvArtu označila su ono po čemu je manifestacija poznata, a to su energija, entuzijazam i prije svega, stvaralaštvo.

Devet dana festivala iznjedrilo je preko 80 događanja: likovnu koloniju, street art, grafite, makerspace, filmove na otvorenom, gostovanje Damira Karakaša, izložbe, radionice, koncerte, sportske, zabavne i umjetničke aktivnosti.

KvART je u svom trećem izdanju dokazao koliko je potreban ovom gradu. O tome najbolje svjedoče stotine ljudi koje su iz dana u dan pratile program ili su sudjelovale u njemu. Premda je teško izdvojiti neko od događanja, jer su svi podjednako doprinijeli uspješnom izdanju ovogodišnjeg festivala, ipak se može reći da se zadarski KvART, svojim impresivnim glazbenim programom, upisao na festivalsku kartu Dalmacije.

Ovogodišnji naglasak stavljen je na stvaralaštvo kao pokretačku snagu razvoja pojedinca i društva.  Gostovali su kreativni stvaraoaci, hrvatski i inozemni glazbeni sastavi i umjetnici, koje javnost prvenstveno prepoznaje na temelju njihova autorstva. Nastupili su bendovi Svemirko, Ljetno kino i Jonathan, najzapaženiji mladi hrvatski kantautor – J.R. August, domaća i svjetska rap imena – Masta Ace, Phat Phillie, Koolade, domaća i svjetska DJ imena – Jan Kinčl, Regis Kattie, Nina Maštruko te glavna zvijezda festivala, neponovljivi Darko Rundek. Nastup Rundeka, pod dirigentskom palicom nezamjenjivog Mirona Hausera, pratio je veličanstveni JAZZ orkestar Hrvatske radiotelevizije.

Voditelji programa, sudionici i posjetitelji pokazali su generacijski šaroliku lepezu ljudi željnih ovakvih festivala kreative i urbane kulture.

U organizaciju festivala KvART se, uz Centar nezavisne kulture, Grad Zadar, Koncertni ured Zadar i Gradsku knjižnicu Zadar te Društvo arhitekata Zadar (Gradionica), uključio i ZadrugArt. Projekt „ZadrugArt – platforma za suradnju i razvoj nezavisne kulture grada Zadra“ ima cilj još jačeg povezivanja i stvaranja platforme suradnje između javnog i civilnog sektora te donošenja politika bitnih za razvoj nezavisne kulture grada utemeljenih na sudioničkom upravljanju.

Fotogalerije možete pogledati na službenim Facebook Instagram profilima festivala, a videa na službenom Youtube kanalu.