Dani hrvatskoga jezika
„Jezik nam je svim domovina.“ (Arsen Dedić)

U Osnovnoj školi Smiljevac i ove godine, treći put zaredom, obilježavaju se  Dani hrvatskoga jezika (11. – 17. ožujka). Prošlogodišnja tema pod nazivom Mnoga lica hrvatskoga, i gostovanje moliških Hrvata te uglednih jezikoslovaca, poticaj su ovoj školi da ne odustaje u svojoj nakani povezivanja domovinske i iseljene Hrvatske i na području jezika koji bi svima trebao biti domovina.

Ovu manifestaciju podupiru Agencija za odgoj i obrazovanje i Grad Zadar. Agencija za odgoj i obrazovanje ju je uvrstila na popis svojih državnih stručnih skupova s temom Hrvatskim povezani.

PROGRAM:

Glavni događaj obilježavanja državni je stručni skup za profesore hrvatskoga jezika koji će se održati u četvrtak 14. ožujka 2019. u OŠ Smiljevac s početkom u 17.00 sati.

Iz bogatoga sadržaja glavnoga programa obilježavanja izdvajamo sljedeće:

• O književnosti i kazalištu, predavanje književnika Mire Gavrana i nastup glumice Mladene Gavran s monodramskim isječcima u kojima se isprepleću sva tri hrvatska narječja
  • Slovački Hrvati – nekad i sad, izlaganje Tonija Milanovića, nastavnika koordinatora za hrvatsku nacionalnu manjinu u Slovačkoj Republici
  • Nastup Hrvata iz Hrvatskoga Jandrofa i Čunova (Republika Slovačka): dječja folklorna skupina Ljuljanka i tamburaški orkestar Konjic
  • Pjevamo hrvatske pjesnike, u izboru klape Munita
  • Glagoljaške radionice za učenike osnovnih škola
  • Stručni izlet u Nin: Slidite stope moje – tragovima Petra Zoranića (petak, 15. ožujka)
  • Nastup gostiju iz Slovačke na Narodnom trgu u četvrtak, 14. ožujka, oko podneva. Njihovo će predstavljanje zasigurno biti zanimljiv kulturni događaj za naš grad.